Жителі нашого патріотичного краю надзвичайно тішилися з того, що після отримання Томосу про автокефалію Православної Церкви України процес переходу громад Московського патріархату до ПЦУ на Здолбунівщині «пішов» семимильними кроками. Адже лише протягом місяця, з 20 січня до 17 лютого, таке рішення більшістю голосів або одноголосно підтримали дев’ять громад району.

Підтримали свідомо, з бажанням молитися рідною мовою у рідній церкві і з надією на те, що відтепер таке їхнє право не заперечить ніхто і ніколи. Однак  на календарі – кінець березня, а громади ПЦУ Здолбунівщини досі офіційно не зареєстровані як юридичні особи.

Занепокоєння парафіян з цього приводу є цілком зрозумілим, адже активісти давно зібрали необхідні пакети документів та передали їх до управління Рівненської єпархії ПЦУ (тут і надалі вживатимемо саме ПЦУ, адже з канонічної точки зору УПЦ КП вже не існує).

Однак поки що документи громад Здолбунівщини, як і інших районів області, припадають у єпархії пилом, оскільки остання наразі не має належного статусу для реєстрації (візування) статутів парафіяльних громад.

Власне, процедура ця, відповідно до законодавства, має бути наступною: спочатку статути громад повинен завізувати владика Іларіон, після чого документи передають до облдержадміністрації, в управлінні культури і туризму якої здійснюватимуть державну реєстрацію релігійних громад Рівненщини як юридичних осіб. Затверджуючи документи  релігійних громад, подані до єпархії, владика Іларіон повинен зазначити, що він є керівником Рівненської єпархії Православної Церкви України. Однак на сьогодні в Єдиному державному реєстрі юридичної особи з такою назвою немає, оскільки процедура її реєстрації поки що не завершена.

У  Рівненській єпархії ПЦУ нас запевнили, що діють і мають намір діяти тільки так, як передбачає чинне законодавство.

Як розповіла представник юридичного відділу Рівненської єпархії ПЦУ Катерина Самардак, пакет документів щодо реєстрації нової редакції статуту управління Рівненської єпархії Православної Церкви України був переданий до Міністерства культури України ще 20 лютого цього року.

Катерина Самардак

– Місячний термін розгляду Мінкультом наших документів стік вчора (19 березня – авт.). І вплинути на цей процес ми ніяк не можемо. Щоправда, коли до Рівного приїздив Президент, йому вручили звернення Рівненської обласної ради щодо зволікання у реєстрації єпархій Православної церкви України (ПЦУ) Міністерством культури України (депутати Рівненської обласної ради підтримали це звернення 14 березня ц. р. – авт.). Це звернення мало великий вплив, тому вчора разом з іншими представниками єпархії ми побували на спільному заході в митрополії за участі представників всіх єпархій ПЦУ України та юристів. Там відбулося обговорення усіх цих процедур. І начальник відділу моніторингу діяльності та реєстрації статутів релігійних організацій Департаменту у справах релігій та національностей Мінкультури Іван Папаяні запевнив нас, що розпорядження про затвердження статутів вже є, – зазначила Катерина Самардак.

Однак реєстрація проводиться у два етапи: спочатку потрібно затвердити статут, а потім –  провести необхідні дії у державному реєстрі. Як розповіла пані Катерина, присутніх на згаданому засіданні запевнили, що реєстрацію управління Рівненської єпархії як юридичної особи буде проведено до кінця цього тижня, тобто до 22 березня.

– Як тільки буде зареєстровано юридичну особу, яка приймає у свою підлеглість громади, ми розпочнемо видавати документи, і громади зможуть звертатися до облдержадміністрації. З ОДА у нас є хороша комунікація і співпраця, їхні фахівці пройшли навчання, у них є ключі доступу і робочі місця. Тому нині говорити про якусь критичну ситуацію на Рівненщині не варто. Ми розуміємо, що держава дала людям певні можливості, не забезпечивши механізму для їх втілення. Проте потрібно розуміти і те, що ситуація така, що її досліджуватимуть «під лупою». Тому робити якісь поспішні кроки наразі не варто, – зазначила наша співрозмовниця, запевнивши, що після завершення цього процесу реєстрація громад відбуватиметься швидко, оскільки їх статути є типовими, а в області до цього процесу вже «повна бойова готовність».

Про «повну бойову готовність» повідомили і в Рівненській ОДА, на сайті якої ще 13 березня з’явилася відповідна інформація:

Тобто ситуація ніби зрозуміла: і в Рівненській єпархії, і в ОДА всі перебувають «на низькому старті», чекаючи дій від Мінкульту.

Натомість у міністерстві культури України  вважають інакше. На його офіційному сайті 19 березня оприлюднили відповідь на звернення Рівненської обласної ради до Президента України щодо зволікання у реєстрації єпархій Православної церкви України (ПЦУ) Міністерством культури України, з якої випливає, що обласні державні адміністрації можуть проводити реєстрацію статутів громад, не очікуючи на реєстрацію статуту управління єпархії у новій редакції.

 То виходить, що нічого чекати не потрібно? До слова,  на сьогодні у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб зареєстровано чотири громади ПЦУ – три на Волині і одна на Вінниччині. До того ж, за нашою інформацією, пакет документів від парафіяльної громади з Нової Мощаниці, вже завізованих владикою Іларіоном, наразі перебуває в облдержадміністрації. На жаль, про те, наскільки відповідає чинному законодавству така віза, і як діятимуть реєстратори в цій ситуації, нам з’ясувати не вдалося. Спілкуватися заступник начальника відділу організаційно-планової роботи, релігії та національностей управління культури і туризму Рівненської ОДА Ігор Соколовський відмовився, зіславшись на зайнятість, і порадив звернутися до нього після Великодня.

Проте державні реєстратори, до яких ми звернулися за консультацією і поставили запитання про те, як би вони діяли у такій ситуації, запевнили, що реєструвати такі документи парафій вони б не стали, оскільки спочатку має бути належним чином зареєстроване управління Рівненської єпархії. То виходить, що необхідний крок, який дозволить розблокувати ситуацію, має зробити таки міністерство, яке зареєструвало статути єпархій (зробило перший крок), але не внесло зміни в ЄДР (другий крок)? Цю тезу підтверджує і сьогоднішній коментар у «Фейсбуці» нашого народного депутата.

–  Ситуація непроста, оскільки облдержадміністрації звинувачують у затримці процесу Мінкульт, а міністерство натомість – ОДА. Вочевидь, всі розуміють, що можливі якісь судові процеси. І те, що у ЄДР вже є зареєстровані громади ПЦУ, засвідчує, що теоретично це можливо, – зауважує доцент кафедри історії НУ «Острозька академія», учасник  Об’єднавчого собору українських православних церков Андрій Смирнов.

Андрій Смирнов

Мабуть, зараз не той час, щоб шукати «крайніх» у ситуації, що виникла, і яка нагадує замкнене коло, жертвами котрого є прості парафіяни Здолбунівщини. Адже їм доводиться давати пояснення в поліції за заявами «братів» з московського патріархату, чергувати під своїми храмами, слухати прокльони на свою адресу… Важливо довести процес до логічного кінця, отримати результат, а вже потім робити висновки.

Тішить і факт зібрання за участю Блаженнійшого Епіфанія, створення робочої групи і обіцянки якнайшвидше завершити реєстрацію. Та чи не запізно цю робочу групу створено? Інколи складається враження, що вирішення схожих ситуацій неможливе без особистого втручання Президента (як було зазначено, під час перебування Петра Порошенка у Рівному  йому передали звернення депутатів Рівненської обласної ради, після чого одразу «пішов процес»: і робочі групи почали створюватися, і статути єпархій реєструватися)…

Страх наших земляків знову втратити свою Церкву є цілком раціональним.  На неї українці чекали триста років. І саме оперативний, спокійний та законний процес переходу є гарантією того, що ця віковічна мрія нарешті повністю здійсниться. І що у тих громадах, які підтримали рішення про зміну канонічної підлеглості, служби українською мовою пролунають ще до Великодня. Дуже хочеться вірити, що ця затримка з реєстраціями, «зволікання у вирішенні питання електронного ключа», про що пише наш народний депутат, є чиїмось банальним невмінням швидко ухвалювати правильні рішення і втілювати їх в життя, а не свідомим блокуванням ситуації. І що плітки наших людей про те, що хтось, хто сидить у якомусь київському кабінеті, взяв московські гроші, щоб гальмувати цей процес – то лише плітки.

Скріни та фото з сайтів: http://www.rv.gov.ua/ , http://mincult.kmu.gov.ua/  , https://www.pomisna.info/, https://www.facebook.com/

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (5 голосів, середній бал: 5,00 із 5)
Loading...