Документ авторства депутатів монобільшості планували розглянути на сьогоднішньому засіданні парламенту. У ньому – скасування обов’язкового переходу російськомовних шкіл на українську і норми про викладання не менше 80 відсотків предметів державною.

Українці виступили з жорсткою критикою ініціативи скандального нардепа пропрезидентської фракції Максима Бужанського змінити мовний закон. Нову редакцію збирались розглянути в день 30-ї річниці ухвалення Декларації про державний суверенітет України. Однак, на заваді планам монобільшості стали небайдужі громадяни, які вийшли на мітинг для захисту мови. На сцені зібралися політики, освітяни і громадські активісти. Під сценою – українці з усіх областей.

П’ятий президент України та лідер опозиції Петро Порошенко вважає, що влада не випадково обрала сьогоднішню дату.

«Не тільки наші воїни на фронті, віддаючи життя, боронять українську землю. Тут ми з вами, кожен день і кожну годину, маємо захищати Українську Державу. Це символ, як я сказав. Але п’ята колона Кремля, представники якої засіли, в тому числі, в цій залі, також дуже добре розуміються на символізмі. Саме тому, саме сьогодні Путін їде до окупованого Криму. І саме тому саме сьогодні вони, представники цієї п’ятої колони, дивної антиукраїнської коаліції «Слуг народу» і ОПЗЖ, спробували поставити закон про скасування української мови. І лише рішуча ваша воля зруйнувала цей сценарій», – зазначив Петро Порошенко.

Захистимо українську мову!

Дорогі брати і сестри, дорогі українці, дорогі одномовці! Вітаю зі святом підписання Декларації про державний суверенітет! 30 років тому у будівлі Верховної Ради була підписана Декларація про державний суверенітет. Це — не просто нормативний законодавчий акт. Це — дорожня карта геополітичної катастрофи Путіна XX століття. Це — звони руйнації Радянського Союзу та дзвони відновлення державності України. Це — величезний символ для усього українства. «П’ята колона» Кремля, представники якої у тому числі засіли у залі парламенту, також дуже добре розуміється на символізмі. Тому саме сьогодні Путін їде до окупованого Криму, а представники антиукраїнської коаліції «Слуг народу» та «ОПЗЖ» спробували поставити у порядок денний Верховної Ради закон про скасування української мови. Лише рішуча воля українців зруйнувала цей сценарій.Дякую кожному, хто прийшов сьогодні на Майдан Конституції боронити українську мову і українську державу. Не лише наші воїни на фронті боронять нашу землю. Ми тут з вами кожен день і кожну годину маємо захищати українську державу. Дякую усім авторам Закону про мову — це справа усього мого життя, і я гордий, що підписав його як Президент України. Ми зробили це після виборів, щоб не політизувати це питання. Лише вчора вони проголосували закон про проведення місцевих виборів 25 жовтня, а вже сьогодні ставлять питання, яке руйнує і розколює державу — питання мови. Політичну волю для спроби реваншу дав не пан Бужанський, а Володимир Зеленський. Пан Зеленський неодноразово у своїх відосіках обіцяв переглянути закон про мову, виконуючи бажання своїх партнерів по коаліції — прокремлівських ОПЗЖ. Ми побудували Українську Армію, створили Автокефальну Православну Церкву України, повернувши українцям право молитися українською мовою. Вони порушили проти мене кримінальну справу за Томос, їм залишилося ще порушити справу про захист української мови. Дякую, що ви лишилися небайдужими, вийшли під стіни Верховної Ради і зупинили розгляд закону про мовний реванш. Разом ми захистимо українську мову!

Опубліковано Петром Порошенком Середа, 15 липня 2020 р.

Нинішнє освітнє законодавство не містить жодних дискримінаційних норм, – про це зі сцени нагадала ексміністр освіти Лілія Гриневич. Навпаки – на її переконання – дає можливість учням мати рівні права з українськомовними дітьми. Адже вивчати державну зі школи – це шанс на успішне майбутнє в Україні.

«Цей закон був відстояний у Венеційській комісії, цей закон був відстояний в Конституційному суді України. Він не порушує – він розширює права наших дітей. Сьогодні українська молодь володіє багатьма мовами, при цьому вони починають вчити державну… І, стаючи старшими, можуть термінологічний апарат, всі предмети вивчати державною мовою. Це їм дасть можливість бути успішними в житті, будувати свою кар’єру, вступати в найкращі університети», – зауважила Лілія Гриневич.

Атаки на українську мову – лише частина російського реваншу в Україні, який продавлює нинішнє керівництво держави, вважають громадські активісти.

«Хай слуги народу і посіпаки Кремля знають, що в будь-яку секунду нас буде ще більше. Вони не розуміють, що своїми діями, своїми нападками на мову, своїми антидержавницькими законами вони змушують нас виходити на вулицю. Українська мова – це тільки частина проросійського реваншу. Подивіться, що відбувається останнім часом: відбувається переслідування ветеранів і волонтерів… ми бачимо переслідування опозиції, п’ятого президента Петра Порошенка, ми бачимо, що вони намагаються переглянути статус державної української мови. Хто пише сценарії слугам народу? Тільки Кремль – це вже очевидно», – зазначив волонтер Мирослав Гай.

Показово, що молодь з російськомовного середовища також вийшла на захист української. Вони закликають чинити опір зросійщенню України та вимагають не чіпати українську як основну мову навчання в школах і університетах.

Учасники акції пообіцяли продовжити її доти, доки скандальний законопроект не буде знятий з розгляду.

Долучилися до акції і наші земляки.

«Говорити українською – це є самозахист», – сказала сьогодні Софія Федина. А ще говорити українською – це органічна потреба кожного, хто прагне зробити внесок у боротьбу з п’ятою колоною кремля. Представники Рівненщини нині – під стінами Верховної Ради. І вони будуть там щоразу, коли відбуватиметься наступ на те, що для нас – найважливіше. Виступ нашої Світлани Сапожнікової, мами загиблого на Сході Олексія Сапожнікова.

Опубліковано Європейська Солідарність. Рівненщина Четвер, 16 липня 2020 р.

Фото – Фейсбук

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (ви ще не оцінили)
Loading...